Tradicionalni slovenski zajtrk in teden slovenske kulinarike
Dan slovenske hrane (uradno razglašen s strani Vlade Republike Slovenije) in projekt Tradicionalni slovenski zajtrk se vsako leto izvaja tretji petek v novembru. Poleg medu, zelo pomembne sestavine naše prehrane, Tradicionalni slovenski zajtrk sestavljajo še kruh, maslo, mleko in jabolko ali drugo slovensko sadje.
Prehrani otrok in mladostnikov posvečamo mnogo pozornosti v vseh družbenih sistemih, kar kaže na to, da je le-ta izjemnega družbenega pomena. Ponosni smo lahko, da je Slovenija ena izmed redkih držav, ki ima organiziran sistem prehrane otrok in mladostnikov. Ta je urejen na nivoju države in je tudi uzakonjen, zato imajo otroci in mladostniki v vzgojno izobraževalnih zavodih organizirano prehrano z različnimi prehranskimi obroki (zajtrk, malica, kosilo) vsak dan.
Namen projekta Tradicionalni slovenski zajtrk je tudi, da se na ta dan otrokom in mladostnikom z raznolikimi vzgojno izobraževalnimi dejavnostmi še posebej predstavi pomen zdravih prehranjevalnih navad, zdravega načina življenja, trajnostnega prehranjevanja, zmanjšanja odpadne hrane, kulture prehranjevanja, pomena hrane iz naše bližine – lokalne hrane ter značilne tradicionalne jedi. Zato ima vsak vzgojno-izobraževalni zavod idealen položaj in pomembno vlogo pri vzgoji in izobraževanju za trajnostno prehranjevanje.
Pestri in raznoliki prehrani dajemo velik pomen tudi v našem vrtcu. Tako v tednu, ko obeležujemo Tradicionalni slovenski zajtrk, pripravljamo širok nabor slovenskih tradicionalnih jedi (ajmoht, ljubljanski leteči žganci, bobiči, šara…), s pomočjo katerih se otroci seznanjajo s slovensko kulturno dediščino in spoznavajo nove okuse.