V času, od 4. 10. 2021 do 6. 10. 2021 sva se udeležili Mednarodne znanstvene in strokovne konference OTROK V GIBANJU v Portorožu. Sam program konference je bil razdeljen na več delov: od skupnih, glavnih predavanj, ki so potekala v angleškem jeziku z mednarodnimi predavatelji, do znanstveno-raziskovalnih sekcij, ki so ravno tako potekale v angleškem jeziku in pa strokovnih sekcij, ki pa so potekale v slovenskem jeziku in bile zasnovane na primerih dobre prakse (vrtci, OŠ in SŠ).
Ob poslušanju dobrih praks sva ugotovili, da smo v našem vrtcu poznamo načine in metode spodbujanja otrok h gibanju, da sledimo trendu in priporočilom. Vsakodnevno načrtovane dejavnosti v čim večji meri izvajamo zunaj in jih medpredmetno povezujemo. Zelo nama je bila všeč FOTOORIENTACIJA, ki jo sicer že spretno vpeljujemo v svoj program, vendar ne pod tem imenom. Primeri so bili sicer prikazani za otroke osnovne šole, a se jih da zelo dobro prilagoditi in izvajati tudi v vrtcu. Bistvo tega je, da otrok s pomočjo fotografije poišče predmete, drevesa, stavbe itd., v igralnici ali pa na prostem. Otrok, kjer išče te predmete, mora prostor poznati, se mora orientirati in tudi medsebojno sodelovati s svojimi vrstniki. Sama dejavnost vključuje veliko gibanja, ki se prepleta z vsemi ostalimi področji pomembnimi za otrokov razvoj.
Marijana Grahek se je konference udeležila kot aktivna udeleženka in se na njej predstavila s svojim prispevkom NAŠ GOZDIČEK. Prispevek je bil zelo dobro sprejet, super predstavljen in prav vsi so se čudili, kaj lahko vse storimo na področju gibanja z mlajšimi otroki in v urbanem okolju, kjer se naš vrtec nahaja.
Ob poslušanju znanstveno-raziskovalnih predavanj, sva izvedeli, da so podatki, koliko časa otroci zares preživijo na svežem zraku, zares grozljivi. Najbolj naju je pretresel podatek, da zaporniki v ZDA preživijo dnevno več časa zunaj, kot pa otroci. Cilj ZNANSTVENO-RAZISKOVALNEGA SREDIŠČA KOPER in vseh nas strokovnih delavcev, ki delamo z otroki različnih starosti je, da na letni ravni dosežemo 1000 ur gibanja na prostem z otroki in starši. Cilj je dosegljiv, zato kar veselo na delo.
Zadnji dan sva se udeležili še dveh delavnic:
-
Športni program, ki skozi igro spodbuja iskanje drznih in inovativnih rešitev ter razvija otrokovo samozavest in sodelovanje. Delavnico je vodil dr. Samo Masleša.
-
NARAVNE OBLIKE GIBANJA – od enostavnih in preprostih do kompleksnih in zahtevnih oblik. Delavnico je vodila mag. Ana Šuštaršič.