Prehrana v vrtcu
Zdrava prehrana je zelo pomembna v obdobju odraščanja, ne samo zaradi razvoja in rasti, temveč tudi zaradi pridobljenih prehranjevalnih navad. S pravilno prehrano zmanjšujemo dejavnike tveganja za bolezni, ki se začnejo v otroštvu in resno ogrožajo kasnejše življenje.
Naša prizadevanja so usmerjena v načrtovanje kvalitetnih jedilnikov z vključevanjem vseh priporočenih skupin živil. V jedilnike vključujemo ekološka in lokalno pridelana živila. Osnova za načrtovanje jedilnikov so Smernice zdravega prehranjevanja v vzgojno -izobraževalnih ustanovah (Ministrstvo za zdravje RS, 2005) in Praktikum jedilnikov zdravega prehranjevanja v vzgojno – izobraževalnih ustanovah (Ministrstvo za zdravje in Zavod RS za šolstvo, 2008).
Predšolski otroci potrebujejo energijsko nekoliko bogatejšo hrano kot odrasli. Le ta mora vsebovati precejšen delež zdravih maščob in ogljikovih hidratov, da zadostijo dnevnim energijskim potrebam, hkrati pa dovoljšen vnos beljakovin, vitaminov, mineralov, ki podpirajo otrokovo rast in razvoj.
Zgodnje otroštvo je obdobje, ko otrok spoznava različne okuse in živila in se od njih uči. Prav je, da otroku v vrtcu ponudimo čim širši nabor različnih živil, tudi takšnih, ki jih sami morda ne uživamo pogosto, a so del zdrave in uravnotežene prehrane.
Na osnovi zdravniškega potrdila otrokom z zdravstveno indikacijo pripravljamo dietne obroke. Dietni obroki so glede na vrsto alergije skrbno načrtovani in izpeljani iz dnevnega jedilnika.
Zdravje v vrtcu
V vrtcu veliko skrb posvečamo varovanju in ohranjanju zdravja otrok in zaposlenih. Pri izvajanju zdravstveno-higienskega režima upoštevamo veljavne zakonske predpise, priporočila in navodila strokovnih ustanov. Nenehno spremljamo zdravstveno stanje otrok in izvajamo preventivne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni oz. okužb.
S pozitivnim pristopom postavljamo temelje vrednotam za zdravo rast, razvoj otrok in zdrav način življenja v najširšem smislu.