Veseli nas, da ste se odločili za vpis vašega otroka v naš vrtec. Pomembno nam je, da se otroci in starši v vrtcu dobro počutite. Verjamemo, da bomo skupaj gradili odnos zaupanja in prijetna druženja ter ustvarjali trenutke, ki bodo vašim otrokom pričarali lepo otroštvo in prijetne spomine. V vrtcu bomo poskrbeli, da bodo imeli vaši otroci oporo, razumevanje, tolažbo in seveda topel objem.
Pomembno je, da se starši in otroci še pred vključitvijo seznanite z vrtcem. Z veseljem vam bomo pomagali poiskati odgovore na vaša vprašanja in pomisleke, da boste lažje pridobili zaupanje. Le-to prinaša občutek varnosti vašemu otroku in mu pomaga prebroditi začetne stiske.
Srečanje pred vključitvijo otroka naj poteka brez prisotnosti otroka. Pogovarjali se bomo o otrokovem razvoju, samostojnosti, navadah, načinu odzivanja v različnih situacijah, poteku dneva v vrtcu ter skupaj načrtovali uvajalno obdobje.
Uvajanje je čustveno dinamičen in zahteven proces. Vloga staršev je dovoliti otroku izražati čustva jeze, žalosti in strahu, ter sprejeti otrokovo reakcijo. Otrok v tem času potrebuje razumevanje staršev, skrb in ljubezen. Lahko bo iskal več telesnega stika z vami ali se bo odmaknil od vas, morda bo razdražljiv, jokav. Potrebuje več časa, da sprejme nov ritem in okolje.
Časovno se uvajanje prilagaja glede na odziv otroka, pri tem pa je ključno sprotno dogovarjanje s strokovnimi delavci oddelka. Priporočamo, da otroka uvaja starš ali otroku znana oseba, od katere se otrok lažje loči. Koristno je ustvariti stalen ritem prihodov in odhodov otroka v vrtec. Otroci so različni in se na spremembe različno odzivajo. Večina otrok se v vrtcu kmalu dobro počuti. Všeč jim je okolje z novimi izzivi, pritegnejo jih zanimive dejavnosti in igrače, stiki z vrstniki in odraslimi.
Otrokov občutek varnosti v vrtcu bo lahko še nekaj časa krhek, predvsem pri najmlajših. Ob tem bodo lahko še nekaj časa prisotne takšne ali drugačne uvajalne težave kot npr. povečana občutljivost, upiranje ob jutranji ločitvi, občasen jok tekom dneva in pogrešanje staršev, težave pri hranjenju in spanju, pogostejša obolevnost… V kolikor je le možno, zagotovite, da otrok v vrtcu v začetnem obdobju ne bo ostajal predolgo. Na začetku je v pomoč, da se organizirate tako, da lahko prihajate po otroka v času, ko se zbuja oziroma kmalu po prebujanju. Stiske otrok in staršev so v obdobju uvajanja običajen pojav. Potrebno je veliko potrpežljivosti in zaupanja v odločitev glede vključenosti otroka v vrtec, v otrokove zmožnosti, da bo sprejel zanj veliko spremembo in v strokovne delavce, da bodo poskrbeli za vsakega otroka.
Mesec pred vključitvijo otroka v vrtec namenite postopnemu prilagajanju na ritem življenja v vrtcu in otroka v tem obdobju ne odvajajte od dude, stekleničke, plenic… Spodbujajte razvoj otrokove samostojnosti na vseh področjih (raziskovanje, igra, hranjenje, pitje iz lončka, sodelovanje pri skrbi zase, spanje…). Otrok naj spoznava raznolike okuse in različna živila ter različne strukture živil. Navajanje na grizenje je pomembno tako z vidika hranjenja kot tudi za razvoj mišic govornega aparata.
Veliko lahko starši prispevate tudi s svojo pozitivno naravnanostjo, saj s tem otroku sporočate, da nam zaupate, njemu pa želite, da se ima v vrtcu lepo.