Zapisnik šole za starše z dr. Polajnerjem

12.03.2018 | Objavil(a): Pavla

Srečanja na temo: Vloga staršev pri razvoju čustvene inteligence 19.4.2018, se je udeležilo 51 staršev.

Čustvena inteligenca je bistvo čustvenega zdravja. Vsak človek ima vsaj en talent in vsak bi lahko dosegel odličnost na področju, ki bi ga razvijal. Na žalost naš sistem spodbuja in nagrajuje biologijo: matematično logično in jezikovno inteligenco, ki sta podedovani. Avtor Gardner razlikuje več inteligentnosti: poleg podedovanih še glasbeno, prostorsko, telesno-gibalno, osebno-čustveno in osebno-socialno. Čustvena inteligenca je pomembnejša za uspešno življenje otrok v primerjavi z logično abstraktno inteligenco. Socialna in čustvena inteligenca sta delno podedovani in delno pridobljeni in se ob treningu podvojijo zmožnosti, spreminjata se vse življenje.

Pomembno za čustveno zdravje je (Casriel):
1.Zavedanje čustvenega sveta, prepoznavanje lastnega doživljanja sveta, kaj sploh čutim.
2.Pokazati in izraziti čustva s ključnimi svojimi bližnjimi osebami.
3.Sprejeti svoj čustveni svet, (priznati si čustvo).

Bazična čustva (5), čustveni svet kot svet barv:

1.strah…od treme do groze…(čustvena zamrznjenost….odsotnost čustev)
2.jeza….od napetosti do besa….
3.žalost…od majhne prizadetosti do otrplosti in do trpljenja.
4.ugodje…od prijetnosti….do užitka in čustvenega orgazma.
5.ljubezen…od čustvene topline preko imeti rad sebe in druge do ljubezni.
še nekatera druga čustva: gnus in sram….iz bazičnih čustev izhajajo nianse čustvenih stanj….90 izpeljanih čustev in emocij. Ljubosumje je tipična čustvena sestavljanka.

Telesni svet:

Glava-zavedanje čustev
Vrat-izvorno mesto za strah
Ramenski obroč-izvorno mesto za jezo
Srce-izvorno mesto za ljubezen, čustveno središče osebe
Trebuh-izvorno mesto čustvene bolečine, žalosti in trpljenja
Boki-izvorno mesto čustvenega ugodja, sedež vitalne energije

Čustva samo so, niso etična, niso negativna ali pozitivna…..ljubezen, ugodje, žalost, strah, jeza….
so le negativne čustvene vedenjske usmeritve: apatija (brezbrižnost), sovraštvo, agresivnost. Jeza ni agresija.

Izvedli smo vajo v parih: Prepoznavanja bazičnih čustev.

Kaj je osnova zdravega čustvenega razvoja: odnos starš-otrok

1. ugodna čustvena bližina
  2. prijetna fizična bližina
  3. čustvena odprtost